Svjetski dan Brajevog pisma – 4. januar : podizanje svijesti o značaju pretvaranja pisane riječi u taktilnu formu u korist slijepih i slabovidih osoba

Brajevo pismo je sistem pisanja i čitanja, namijenjen slijepim ili slabovidnim osobama, koji je 1824. godine osmislio Louis Braille.
Svako slovo abecede, pravopisni znakovi, brojevi i ostala pravila pisanja i čitanja u Brajevom su pismu osmišljeni sistemom od šest tačaka klasificiranih brojevima od 1 do 6, te organizovanih u dva reda po tri tačke koje mogu biti ispupčene ili udubljene.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 17. decembra 2018. godine usvojila Rezoluciju World Blind Union potvrdivši 4. januar, dan rođjenja Louis Braille kao Svjetski dan Brajevog pisma.
Louis Braille je živio svega 43 godine. Kao trogodišnje dijete nesretnim je slučajem izgubio vid, a kao šesnaestogodišnjak stvorio je šestočkasto pismo za slijepe koje po njemu nazivamo Brajevo pismo.
Svjetski dan Brajevog pisma je prilika za podizanje svijesti o značaju pretvaranja pisane riječi u taktilnu formu u korist slijepih i slabovidih osoba širom svijeta. Brajevo pismo je jedino pismo za slijepe osobe. Ovo pismo koriste slijepe osobe u cijelom svijetu, a Evropske akademije nauka i umjetnosti proglasile su Brajevo pismo najvećim tehničkim dostignućem 19. vijeka.
Pisana slova Brajevog pisma se iščitavaju dodirom vrhovima prstiju. Ovo pismo je adaptirano tako da se njime mogu zapisivati skoro svi poznati jezici. Bez obzira na tehnološki napredak i sve benefite koje je takav napredak donio slijepim osobama, Brajevo pismo ostaje nezamjenjivo u svakodnevnom životu slijepih osoba.
Brajevo pismo nema alternativu ni kada je u pitanju neposredan kontakt sa tekstom, budući da je dokazano da se samo slušanjem ne dobiva potrebni nivo informacija i razumijevanja.